X
مریم سلطانی، عضو اتاق بازرگانی در رابطه با تفاوت سیستم مدیریتی بخش خصوصی با دولتی به «کسب و کار» می‌گوید

بخش خصوصی با جدیت، پشتکار و دلسوزی بیشتری نسبت به بخش دولتی فعالیت می‌کند. عملکرد این بخش در واقع فعال‌تر، سالم‌تر و پویا‌تر است.
مدیران بخش‌ خصوصی دلسوز‌تر و فعال تر
وی توضیح می‌دهد: مثلا طی سال‌های گذشته بخش دولتی مدام با مسائلی چون رانت، فساد مالی و دغدغه‌هایی چون بروکراسی اداری، عریض و طویل بودن و... روبه‌رو بوده ازاینرو نتوانسته با جدیت عمل کند و مدام درگیر چالش‌های زیادی بوده است اما در مقابل بخش خصوصی درگیر این گرفتاری‌ها نشده است.
وی با اشاره به نقش و تاثیر مدیریت در رونق و پیشبرد اهداف کسب و کارها می‌گوید: مشخصا نقش مدیر توانا در اداره یک بنگاه تولید را نمی‌شود نادیده گرفت اما در کنار مدیریت صحیح سازمان نیاز به وجود نیرو و منابع انسانی ماهر، توانا و خلاق است که نسبت به وظایف سازمانی خود متعهد و پایبند باشند و در ارتباط با وظایف شغلی وفادارانه و صادقانه عمل کنند.
عبور مدیر آینده‌نگر از بحران تقاضا در بازار
مدیر یک کارگاه تولیدی در همین رابطه می‌گوید: در شرایط فعلی اقتصاد کشور که خیلی از بنگاه‌ها بازار خود را از دست دادند و در نتیجه کمبود تقاضا بسیاری از کالاها به آنها بازگشت داده شد، خوشبختانه با پیش‌بینی‌های درستی که در سال‌های گذشته از بازار کنونی داشتم، کارگاه را از این ضرر دور نگه داشتم.
 اطلاع از بازار جهانی کالا، رنگ و نوع ترکیباتی که باید در کالا به کار گرفته شود، شناخت از سلیقه‌های مشتری و... از جمله پیش بینی‌هایی است که بر اساس آن هر سال برای سال آینده برنامه تولید خود را به پیش می‌بریم.
وی توضیح می‌دهد: داشتن مدیری هوشمند و توانا در برنامه‌ریزی لازمه رونق هر کسب و کار است. سابقه مدیریت من در این چند سال این تجربه را به من داد که هنگامی که کالا کیفیت داشته باشد و برای تولید آن هم از زمان و هم از سرمایه هزینه کرد، مشخصا هرگز با کسادی بازار مواجه نخواهد شد.
این تولید‌کننده می‌گوید: به همین دلیل هیچ‌گاه محصولاتی که تولید کردیم به ما بازگشت داده نشده بلکه همیشه با وجود تقاضای فراوانی که محصولات ما دارد، کالا برای عرضه کم می‌آوردیم.
تسلط بر روابط سازمانی
البته مشخصات مدیریت در شرکت‌های بزرگ و کوچک متفاوت است. در شرکت‌های کوچک مدیر تسلط بیشتری برای نظارت و دقت در نحوه عمل افراد دارد اما تعدد وظایف و نقش‌ها در سازمان‌های بزرگ‌تر ایجاب می‌کند که چندین مدیر زیرمجموعه یک مدیر به فعالیت بپردازند و هر بخش در اختیار یک مدیر قرار بگیرد.
یک مدیرتوانمند ویژگی‌هایی دارد که از این قرار است: قدرت تصمیم‌گیری و آینده‌نگری، داشتن صبر و پشتکار، تسلط بر اطلاعات روز، داشتن دانش فنی لازم برای اداره یک کسب و کار، ایجاد رابطه صحیح میان اعضای سازمان و کنترل بحران. از طرفی در مدیریت یک سازمان باید به عواملی دیگر نیز توجه داشت مانند ایجاد رابطه صحیح با کارکنان، داشتن رفتار متعادل با کارکنان نه نرمی بیش از اندازه و نه خشونت، ارائه اطلاعات هر بخش به کسانی که عهده‌دار اجرای وظایف آن بخش هستند و کمک به آنها برای شناخت مسئولیت‌ها و وظایف‌شان، پایبندی به اصول اخلاقی، استفاده از الگوی رفتاری مدیران موفق و بهره‌گیری از تجربه آنها، اعطای پاداش به کارکنان شایسته، توزیع بهینه دستمزدها و حقوق به تناسب شایستگی و توانمندی افراد.

تاریخ ایجاد: یک شنیه 2 خرداد 1395       تعداد بازدید: 509

83 درصد از اشتغالزایی کشور مربوط به بخش خصوصی است که این نشان از مدیریت توانمند آنها دارد اما با وجود این موضوع تنها 15 درصد اقتصاد برای مدیریت به این بخش واگذار شده است.


print